Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców logo pz
  • Komunikaty
    • Komunikaty LZLR-P
    • Komunikaty PZ
  • Nowości
  • Związek
    • Przyłącz się!
    • Stanowiska Związku
    • Składki
    • Szkolenia
    • Ankiety
    • Porady prawne
    • Oferty/zniżki
    • Poczta przez WWW
    • Webinary
  • Przychodnie
    • 1
      • Powiat Bialski
      • Powiat Biłgorajski
      • Powiat Chełmski
      • Powiat Hrubieszowski
      • Powiat Janowski
      • Powiat Krasnostawski
      • Powiat Kraśnicki
      • Powiat Lubartowski
      • Powiat Lubelski
      • Powiat Łęczyński
    • 2
      • Powiat Łukowski
      • Powiat Opolski
      • Powiat Parczewski
      • Powiat Puławski
      • Powiat Radzyński
      • Powiat Rycki
      • Powiat Świdnicki
      • Powiat Tomaszowski
      • Powiat Włodawski
      • Powiat Zamojski
  • Forum
  • Pliki
  • Projekty unijne
    • Projekt 2.16 - monitorowanie legislacji
    • Projekt 5.1 - RZS
    • Projekt 5.2 - szkolenia kadr
    • Projekt 10.3 - borelioza
    • Projekt 9.6 - Wsparcie zdrowego i aktywnego starzenia się
    • Projekt - Nowe kształcenie EUST
  • Kontakt

Sezon na kleszcze trwa w Polsce praktycznie przez cały rok

Kategoria: Nowości Utworzono: 11 czerwiec 2023
  • Drukuj


09.06.2023 r. 

Sezon na kleszcze trwa w Polsce praktycznie przez cały rok
To niepozorne pajęczaki pasożytujące najchętniej na kręgowcach. Są małe, ale bardzo groźne, bo przenoszą wiele groźnych chorób zakaźnych. Kleszcze jeszcze kilka lat temu uaktywniały się wiosną i żerowały do jesieni. Teraz gdy zimy są łagodne i na ogół bez mrozów, atakują przez cały rok. W ostatnich tygodniach do specjalistów medycyny rodzinnej trafia coraz więcej pacjentów obawiających się chorób odkleszczowych, dlatego lekarze przypominają, by wychodząc na spacer nie zapominać o środku odstraszającym te pajęczaki. Zachęcają także do szczepień profilaktycznych przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, które wykonuje większość gabinetów POZ.
Nie wszystkie kleszcze są nosicielami groźnych chorób, nie zawsze też następuje zakażenie człowieka po ukąszeniu przez kleszcza, ale niekiedy nawet jedno wkłucie kleszcza może skutkować bardzo groźną chorobą układu nerwowego. To choroba wirusowa, która rozwija się bardzo szybko i może pozostawić trwałe powikłania neurologiczne. Może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu. U 40-60 proc. chorych dochodzi do trwałych powikłań neurologicznych, u 1 na 100 chorych zakażenie kończy się nawet śmiercią.
Niestety, nie ma leku, który zwalczyłby chorobę. KZM leczy się tylko objawowo, ale można zmniejszyć ryzyko zachorowania poprzez szczepienie profilaktyczne. Lekarze POZ zachęcają, by skorzystać z tej formy ochrony. Warto zapytać specjalistę medycyny rodzinnej o procedurę szczepienia. 
Kolejną chorobą wywołaną przez kleszcze jest borelioza. Wywołuje ją bakteria Borrelia burgdorferi, która jest niezwykle groźna i agresywna. Może zaatakować skórę, układ nerwowy, stawy, serce, oczy. Wczesnym objawem choroby może być rumień wędrujący. Pojawia się między 3 a 30 dniem od ukąszenia. Ma nieregularny kształt i charakteryzuje go fioletowy obrębek. Niestety nadal nie ma szczepionki, która chroniłaby przed boreliozą. 
– W ostatnich tygodniach do mojego gabinetu trafia wielu pacjentów ukąszonych przez kleszcze – mówi Anna Osowska, lekarka POZ w Sępopolu i prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie. – Pacjenci są bardzo przestraszeni. Często już w nocy szukali pomocy na SOR, by usunąć kleszcza. Natomiast ode mnie oczekują natychmiastowego włączenia antybiotyku, co ich zdaniem zapobiegnie boreliozie. Wyjaśniam pacjentom, że jedynie ukąszenie przez co najmniej 3 kleszcze jest wskazaniem do profilaktycznej antybiotykoterapii, w pozostałych przypadkach należy obserwować skórę i dopiero, jeśli pojawi się rumień wędrujący zgłosić się do POZ. Rumień wędrujący jest wskazaniem do antybiotykoterapii. Zakażenie aktywne boreliozą wykażą wyniki laboratoryjne dopiero po 4 tygodniach od ukąszenia. Nie ma bezwzględnych wskazań do wykonywania badań po każdym ukąszeniu przez kleszcza. Należy zwracać również uwagę na objawy inne niż zmiany skórne, tj.: złe samopoczucie, ból głowy, zaburzenia widzenia, osłabienie siły mięśniowej, męczliwość. 
Babeszjoza – to kolejna choroba, którą wywołują kleszcze. Pierwotniaki namnażają się w krwinkach czerwonych i prowadzą do ich rozpadu. Choroba może powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych: wątroby, śledziony, nerek i ośrodkowego układu nerwowego. Atakuje głównie psy, ale zdarza się też u ludzi. Leczenie – jak w poprzednich chorobach – tylko antybiotykami. Usuwanie kleszczy za pomocą kleszczołapek, pętli, pęsety. Nie wykręcamy pajęczaka, nie smarujemy tłuszczem – to mity.
Źródłem tych groźnych chorób jest kleszcz. Kleszcz zakażony. Szacuje się, że w Polsce co szósty kleszcz jest zakażony i do zakażenia może dojść wszędzie. Nie tylko w regionach, gdzie takich groźnych pajęczaków jest większość, np. na Podlasiu, ale także w miejskich lasach, parkach i w przydomowych ogródkach.
Dlatego przede wszystkim trzeba na spacery odpowiednio się ubierać, zakładać długie spodnie i bluzy, zakryte buty. Potem trzeba dokładnie wszystko wytrzepać i obejrzeć dokładnie skórę – ręce, nogi, kark, pod pachami, nie zapominając o głowie i skórze za uszami. To ulubione miejsca kleszczy. I najważniejsze – jeśli już go znajdziemy – trzeba go jak najszybciej usunąć. Im dłużej tkwi w ciele – tym większa szansa, na zakażenie.
– Metod na usunięcie kleszcza jest wiele, ale najważniejsze – trzeba działać szybko – tłumaczy lek. Anna Osowska. – Nie trzeba iść do lekarza, samemu możemy usunąć kleszcza. Do lekarza idziemy wtedy, gdy wbił się w trudno dostępne miejsce. Polecam kleszczołapki, dostępne w każdej aptece. Miejsce po wkłuciu i skórę należy obserwować przez najbliższe tygodnie. Jeśli pojawi się rumień lub złe samopoczucie – należy niezwłocznie zwrócić się po pomoc do lekarza POZ.  

 

Komentarz (0)

Kondolencje

Kategoria: Nowości Utworzono: 01 czerwiec 2023
  • Drukuj

Komentarz (0)

KOCHAM CIĘ MAMO! PROSZĘ, ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE! BĄDŹ ZE MNĄ JAK NAJDŁUŻEJ!

Kategoria: Nowości Utworzono: 25 maj 2023
  • Drukuj

25.05.2023 r. 

KOCHAM CIĘ MAMO! PROSZĘ, ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE! BĄDŹ ZE MNĄ JAK NAJDŁUŻEJ!

Kocha bezgranicznie i bezwarunkowo – jak nikt inny. Wspiera bez względu na wszystko, pomaga, uczy, tłumaczy, dba o wszystkich, często zapominając o sobie. Matka, mama, mamusia. Chcielibyśmy, by tak było zawsze, ale życie jest nieubłagane, zbyt krótkie. Dlatego trzeba o tę najbliższą sercu osobę dbać i troszczyć się szczególnie. Badania profilaktyczne, aktywność fizyczna na co dzień porady u lekarzy POZ – to najlepszy prezent na Dzień Matki – 26 maja.
Często trzeba po prostu przypomnieć, zwyczajnie zapytać – Mamo, a byłaś z tym u swojego lekarza? Umówiłaś się na wizytę? Nie tylko na przedłużenie recepty, ale po poradę? I jeśli mama trafi już do lekarza, to poprowadzi ją i zaproponuje takie badania, konsultacje, które będą dla niej najodpowiedniejsze i najlepsze.
– W naszych gabinetach mamy wiele badań i porad właśnie dla mam. Od najważniejszej – opieki koordynowanej, przez program 40 PLUS i CHUK, a także porady dietetyka. W ramach programów profilaktycznych obecnie dostępne są także w poradniach specjalistycznych: kolonoskopia, gastroskopia, cytologia, niskodawkowa TK dla palaczy – ale może lepiej rzucić palenie? O tym wszystkim możemy porozmawiać podczas wizyty w gabinecie POZ, nie tylko w Dniu Matki, ale to może być pretekst, by zadbać o siebie, pomyśleć o zdrowiu – mówi dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Cytologia – podstawowe badanie każdej kobiety. Może uratować życie, wykrywając raka szyjki macicy na wczesnym etapie rozwoju choroby. Wtedy jest wyleczalny nawet w 99 proc. przypadków. Niewykryty i nieleczony może zabić. Dlatego po 25 r.ż. każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania cytologiczne. Do końca swojego życia to powinno być obowiązkowe badanie. Można je wykonać w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym, który ma podpisany kontrakt z NFZ, ale także w gabinecie położnej POZ posiadającej uprawnienia do pobierania rozmazów cytologicznych. Mimo że badania są powszechnie dostępne i bezpłatne w Polsce raka szyjki macicy co roku diagnozuje się u 3-4 tys. kobiet.
Specjalista medycyny rodzinnej w ramach budżetu powierzonego opieki koordynowanej może wykonać lub skierować nasze mamy na wiele specjalistycznych badań. To m.in. badanie ECHO serca, spirometria, EKG wysiłkowe, Holter EKG, USG Doppler tętnic szyjnych, kończyn dolnych czy biopsje cienkoigłową tarczycy. Jeśli lekarz uzna, że pacjentka tego wymaga, może skierować na gastroskopię, kolonoskopię, a w uzasadnionych przypadkach TK płuc. Te badania można wykonać w dowolnej placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ.
– Ale warto zgłosić się do nas po poradę, porozmawiać o zdrowiu, profilaktyce, aktywności fizycznej czy diecie. Taka rozmowa bardzo pomaga skoordynować opiekę nad pacjentką, przypomnieć o tym, co ważne, co powinno się dla swojego zdrowia zrobić. Panie zawsze pytam o, to kiedy robiły np. mammografię. I bywa z tym różnie, dlatego warto o to pytać i rozmawiać – przypomina dr Agata Sławin.
A mammografia, to kolejne obowiązkowe badanie na liście naszych Mam. Panie w wieku 50–69 lat powinny ją wykonywać regularnie co dwa lata. Mammografia wykrywa niepokojące zmiany nowotworowe w piersiach. 
Wykrycie nowotworu wczesnym stadium daje ogromne szanse na skuteczne leczenie i pełen powrót do zdrowia. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi rośnie z wiekiem. Statystyki są niepokojące – jedna na osiem kobiet może zachorować na raka piersi. Dzięki prześwietlaniu tkanek piersi promieniami rentgenowskimi można znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć.
W Polsce nadal badania profilaktyczne regularnie wykonuje zaledwie 50 proc. osób. Zdecydowana większość robi je, bo...kazała Mama, bo przypomniała, poleciła, wytłumaczyła, że warto. W dniu Jej święta, warto, byśmy to my zadbali o swoje Mamy.

 

Komentarz (0)

19 MAJA – ŚWIATOWY DZIEŃ LEKARZA RODZINNEGO

Kategoria: Nowości Utworzono: 19 maj 2023
  • Drukuj

Informacja prasowa 19.05.2023 r.

19 MAJA – ŚWIATOWY DZIEŃ LEKARZA RODZINNEGO
Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego przypomina, jak ważną rolę w procesie diagnostycznym odgrywają wiedza i doświadczenie medyków będących najbliżej pacjentów. 
Nazywani są lekarzami pierwszego kontaktu, a od czasów pandemii – lekarzami pierwszej linii frontu. W Polsce jest ich ponad 10 tysięcy ale nawet gdyby ta liczba wzrosła o sto procent, to i tak każdy z nich miałby co robić. Zwłaszcza, że wraz z kolejnymi zmianami w systemie podstawowej opieki zdrowotnej zadań i obowiązków wciąż im przybywa.
Mają pod swoją opieką miliony obywateli potrzebujących opieki zdrowotnej. Najczęściej są to całe rodziny, z którymi znają się nawet od kilkudziesięciu lat. Nieraz jednocześnie leczą trzy pokolenia – dziadków, ich dorosłe już dzieci oraz wnuki. A także edukują, tłumacząc dlaczego np. warto profilaktycznie szczepić dzieci oraz dbać o kondycję i zdrowo się odżywiać. Są wszechstronnymi specjalistami, zapewniającymi opiekę pacjentom w każdym wieku – od dzieci do seniorów, dla których w rosnącej liczbie stają się rówieśnikami – w wielu regionach około 40 proc. lekarzy rodzinnych to emeryci, nierzadko osoby, które ukończyły 70 i więcej lat. Gdy z tego powodu w małych miejscowościach zamykane są poradnie, pacjenci nieraz muszą dojeżdżać do innych - „najbliższych” takich placówek nawet 30–50 km… Tymczasem o następców nie jest łatwo, bo medycyna rodzinna to bardzo trudna i wymagająca specjalizacja. 
Jednak w swoje święto lekarze rodzinni nie chcą narzekać na codzienne uciążliwości i wolą mówić o swoich życzeniach, których spełnienia pragną:
– Potrzebuję więcej czasu dla siebie, odpoczynku, wytchnienia. I więcej lekarzy do pracy w POZ, którzy nie tylko wspomogą mnie w pracy, ale dadzą możliwość wzięcia dnia wolnego, bym sama mogła zadbać o swoje zdrowie i np. wykonać badania profilaktyczne, które tak zalecam swoim pacjentom – mówi Anna Osowska, lekarka POZ, prezes Warmińsko–Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców PZ.
– Jeśli będziemy mogli odetchnąć, pomyśleć o sobie, to potem jeszcze lepiej zadbamy o swoich pacjentów – dodaje Joanna Szeląg, specjalistka medycyny rodzinnej, wiceprezeska Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców PZ, ekspertka PZ.
– Lekarz rodzinny jest doradcą w zdrowiu i chorobie… A ja chciałabym przede wszystkim doradzać w zdrowiu. Życzyłabym sobie, żeby pacjenci zaglądali do mnie częściej tylko po to, żeby porozmawiać o profilaktyce, badaniach, diecie, zdrowym stylu życia – podsumowuje Agata Sławin, specjalistka medycy rodzinnej, wiceprezeska Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych–Pracodawców, ekspertka Porozumienia Zielonogórskiego.

Zatem życzymy spełnienia marzeń…

 

Komentarz (0)

Kondolencje

Kategoria: Nowości Utworzono: 08 maj 2023
  • Drukuj
Komentarz (0)

PRZESILENIE WIOSENNE? DŁUGOTRWAŁE ZMĘCZENIE? A MOŻE JESZCZE POWAŻNIEJSZE DOLEGLIWOŚCI? SKONSULTUJ TO Z LEKARZEM RODZINNYM

Kategoria: Nowości Utworzono: 27 kwiecień 2023
  • Drukuj

Szkoła Zdrowia Porozumienia Zielonogórskiego* 27.04.2023 r. 

PRZESILENIE WIOSENNE? DŁUGOTRWAŁE ZMĘCZENIE? A MOŻE JESZCZE POWAŻNIEJSZE DOLEGLIWOŚCI? SKONSULTUJ TO Z LEKARZEM RODZINNYM

Przed nami długi majowy weekend. Wiele osób zaplanowało ten czas już dawno. Kilkudniowy wyjazd za granicę lub za miasto albo intensywne wycieczki z przyjaciółmi. Słowem – aktywność ponad wszystko – rower, wspinaczka, bieganie, żaglówki, pływanie w ciepłym morzu. Po zimie trzeba nadrobić czas i skorzystać z wolnego. Planów mnóstwo – tylko … No właśnie – kondycja po zimie kiepska. Wiele osób odczuwa osłabienie, brak apetytu, senność lub bezsenność, kłopoty z koncentracją. I to od dawna. To może być przesilenie wiosenne, ale też zespół przewlekłego zmęczenia lub początek innych, poważnych chorób. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem POZ. To on przeprowadzi wywiad, zbada i zdecyduje jakie badania wykonać i na co zwrócić uwagę. Może od lat odkładana wizyta u ginekologa lub urologa powinna zostać już zaplanowana?
O przesileniu wiosennym można mówić w okresie przejściowym między zimą, a wiosną – zazwyczaj wypada to w marcu i kwietniu. To czas, kiedy organizm musi przystosować się do innych warunków atmosferycznych – wahań temperatur, poziomu nasłonecznienia, opadów. Nasilenie objawów powoduje również zmiana czasu na letni. To wszystko nie jest dla organizmu obojętne.
Objawy przesilenia wiosennego mogą najbardziej odczuwać osoby osłabione, po albo w trakcie choroby, zmagające się z przewlekłymi schorzeniami, zapracowane.  Lekarz zaleci odpoczynek, właściwą dietę, czyli bogatą w warzywa i owoce, regularną aktywność fizyczną. Ale też zbada pacjenta, przeprowadzi wywiad, porozmawia. To bardzo ważne.
– Bo objawy, które towarzyszą przesileniu pasują także do wielu innych chorób – ostrzega lek. Anna Osowska, lekarka POZ, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców „Porozumienie Zielonogórskie”. – Możemy wyliczać: osłabienie i spadek energii, senność albo problemy z zaśnięciem, mniejsza odporność na stres, bóle i zawroty głowy, skurcze mięśni, spadek odporności, wypadanie włosów. U seniorów ma to często związek z nieprawidłowym odżywianiem. Przywołane objawy wymagają diagnostyki, gdyż mogą być oznaką poważniejszych schorzeń niż wiosenne przesilenie.
Zespół chronicznego zmęczenia, nazywany także zespołem przewlekłego zmęczenia, jest złożonym zaburzeniem, w trakcie którego pacjent czuje krańcowe wycieńczenie.  W gabinetach POZ pacjenci skarżą się na długotrwały brak energii, senność, brak chęci do działania. Takie samopoczucie trwa czasem kilka miesięcy.
– Przewlekłe zmęczenie może być oznaką wielu poważnych schorzeń, takich jak: niedokrwistość, choroby tarczycy, zespół bezdechu sennego, depresja – podkreśla lek. Anna Osowska. – To bardzo złożone zagadnienie. Podobnie jak bóle kręgosłupa nie zawsze oznaczają przepracowanie podczas kopania w ogródku, a taką diagnozę stawiają sobie pacjenci najczęściej. Panie dziwią się, gdy pytam o wizytę u ginekologa, nie wiedzą bowiem, że zmiany w narządzie rodnym są jedną z wielu przyczyn bólu krzyża, podobnie jak mężczyźni dziwią się, że schorzenia prostaty mogą dawać podobne objawy jak przeciążenie pleców, tj.  ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. 
Dlatego warto umówić się na wizytę do lekarza POZ, wykonać zlecone badania i dowiedzieć się, co dzieje się z naszym zdrowiem. Przewlekłe zmęczenie może towarzyszyć wielu chorobom internistycznym, ale nie tylko. Objawy, na które powinniśmy także zwrócić uwagę, to np. ból głowy, który wcześniej się nie pojawiał, szczególnie w połączeniu z wymiotami, osłabienie, potliwość, utrata masy ciała, zmiany skórne.
– Tak zaczyna się wiele chorób, również onkologicznych – dodaje dr Agata Sławin, specjalista medycyny rodzinnej, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Trzeba być czujnym i zbadać się, czyli skonsultować się z lekarzem POZ, który zdiagnozuje i skieruje na dodatkowe badania. Nie należy lekceważyć sygnałów, jakie wysyła nasz organizm. Te sygnały na ogół są niecharakterystyczne, typowe dla wielu innych dolegliwości i dopiero wnikliwa analiza badań, wczesna diagnostyka pozwolą szybko zapobiec chorobie lub wykryć ją na wczesnym etapie – mówi dr Sławin.     

*Szkoła Zdrowia Porozumienia Zielonogórskiego. Specjaliści medycyny rodzinnej z PZ w myśl idei, że lepiej zapobiegać niż leczyć, w przystępny sposób przedstawiają w mediach wiedzę dotyczącą różnych aspektów zdrowia, dbania o dobre samopoczucie i kondycję.

 

Komentarz (0)

Szczepienia przeciw HPV w Polsce będą bezpłatne i nieobowiązkowe

Kategoria: Nowości Utworzono: 20 kwiecień 2023
  • Drukuj

Szczepienia przeciw HPV w Polsce będą bezpłatne i nieobowiązkowe

Na tę decyzję od lat czekali lekarze, rodzice nastolatków i samorządy, których nie było stać na sfinansowanie swoim mieszkańcom takiej formy profilaktyki, ale i te, które takie szczepionki finansowały. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 czerwca 2023 roku ruszy powszechny, dobrowolny, darmowy program szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat. 
Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego są już stosowane w 58 krajach na świecie. Większość w Europie też prowadzi programy szczepień przeciwko HPV.
Szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego zarejestrowano w 2006 roku, a już rok później wprowadzono programy szczepień m.in. w Niemczech, Hiszpanii i Francji. W kolejnych latach – w Danii, Grecji i Wielkiej Brytanii.
W Polsce nie było do tej pory powszechnego programu, ale wiele samorządów wydaje co roku pieniądze z własnych budżetów, by chronić nastoletnie dzieci przed poważnymi chorobami. Jako jedni z pierwszych byli samorządowcy ze starostwa poznańskiego. Wydawali wtedy co roku 5-6 milionów zł. na program, ale twierdzili, że są to najlepiej zainwestowane pieniądze. Potem dołączył Kraków i Wrocław. Tu od 2010 roku zaszczepiono ponad 27 tys. nastolatków – początkowo tylko dziewczynki, od 3 lat także chłopców. Przez 13. edycji programu średni poziom wyszczepialności to 72 proc.
Teraz program szczepień przeciwko HPV prowadzi w Polsce ponad 130 samorządów. I nie ma co ukrywać – robią to te samorządy, które są świadome zagrożeń z powodu zakażenia wirusem HPV, ale też te, które na taki wydatek stać. Bo co roku na taki program trzeba z wydać pieniądze z własnych budżetów. Tylko w zeszłym roku we Wrocławiu na zaszczepienie 3 tys. trzynastolatek i trzynastolatków z budżetu miasta wydano 1,2 mln. zł. 
To oczywiście dobrze wydane pieniądze, bo statystyki są przerażające. W Polsce rocznie diagnozuje się średnio od 2,5 nawet do 3 tys. nowych zachorowań. Ale w 2020 roku raka szyjki macicy zdiagnozowano u ponad 3800 Polek. Umiera nawet 1,5 – 2 tysiące kobiet. A to dopiero wierzchołek góry lodowej, bo do tego trzeba doliczyć inne choroby wywołane przez wirusa HPV – raka odbytu, prącia, pochwy, sromu, gardła i inne nowotwory głowy i szyi. W zeszłym roku zachorowalność na te ostatnie wzrosła o 20 proc. właśnie w wyniku zakażenia wirusem HPV.
Na rynku dostępne są szczepionki 2-, 4- i 9-walentne. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa i przed zmianami przednowotworowymi. Do tej pory tylko szczepionka 2-walentna była w Polsce dostępna z 50 proc. refundacją.
Jaka teraz szczepionka trafi do programu – jeszcze nie wiadomo. Szczepionki będą dostępne w przychodniach, a program będzie prowadzony w poradniach POZ w ramach stawki kapitacyjnej.

 

Komentarz (0)

Życzenia na Wielkanoc 2023

Kategoria: Nowości Utworzono: 08 kwiecień 2023
  • Drukuj

Wiele się teraz w PeOZet dzieje,

Nasze lekarskie serce się śmieje,

Bo wreszcie można rozwinąć skrzydła,

Praca w kieracie dawno nam zbrzydła.

 

Porady wstępne i kompleksowe,

Badania mamy też dodatkowe

i konsultować możemy zdalnie

Od razu w pracy robi się fajniej.

 

Gdy kompetencji nam wciąż przybywa,

Nowe przypadki w mig się wykrywa.

Już rozpoznany lepiej się czuje,

Teraz Rodzinny monitoruje.

 

Czasem zapyta o coś AOS-a,

Ale Rodzinny ma zwykle nosa,

Dlatego pyta tylko gdy trzeba

Więc i kolejek już prawie nie ma 😉.

 

Droga przed nami wciąż jednak długa,

Ale ja myślę, że to się uda!

Jak szybko wdrażać, każdy to przyzna,

trend wyznaczyła Wam Lubelszczyzna!

 

Ktoś musi zawsze być trendseterem

A my lubimy bywać liderem.

Dlatego każdy - młody i stary,

ogląda chętnie me webinary.

 

Teraz odpocząć trzeba przez Święta!

Niech każdy z Was to zapamięta,

Że czas najmilej nam zawsze płynie,

Kiedy spędzamy go przy rodzinie!

 

Więc pogadajmy o miłych sprawach,

Spędźmy też czas na grach, zabawach,

Niech Zmartwychwstały łask da Wam wiele

i w Waszych duszach i w Waszym ciele.

 

Zdrowia wszak nigdy nie ma za dużo.

Niechże te Święta Wam się przysłużą

Do uzyskania wszelkiej radości,

czy to z przyjazdu czy pójścia w gości

 

Po krótkiej przerwie i oderwaniu,

Czy przy obiedzie czy przy śniadaniu,

Zatęsknisz może do pracy krztynę

Kiedy już strawisz całą wędlinę

 

A wtedy pomyśl już przy kolacji,

że ja zapraszam na Wiosnę e-zdrowia i koordynacji!

Tomasz Zieliński

Prezes LZLR-P

Komentarz (0)

E–zdrowie, opieka koordynowana, profilaktyka – najważniejsze dla POZ tematy już wkrótce na lubelskiej konferencji!

Kategoria: Nowości Utworzono: 06 kwiecień 2023
  • Drukuj

6.04.2023 r. Informacja prasowa

E–zdrowie, opieka koordynowana, profilaktyka – najważniejsze dla POZ tematy już wkrótce na lubelskiej konferencji!
Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie – II edycja wyjątkowego wydarzenia już 15 i 16 kwietnia w Janowie Podlaskim. Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców po trzyletniej przerwie ponownie organizuje wydarzenie, które zgromadzi lekarzy rodzinnych z Lubelszczyzny i spoza regionu. W tym roku konferencja obfitować będzie w bieżące, najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem POZ, ale również w wybitnych gości!
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców po raz drugi organizuje konferencję „Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie”, która ma zachęcić lekarzy rodzinnych do uczestnictwa i dyskusji o perspektywach dla rozwoju POZ. A tych nie brakuje. Wejście w życie opieki koordynowanej w POZ to wciąż najbardziej gorący temat. I choć Lubelszczyzna zdecydowanie wysunęła się na prowadzenie w zakresie liczby placówek, które wdrożyły opiekę koordynowaną, to wciąż istnieje potrzeba dyskusji o wyzwaniach w tym zakresie, ale i dzielenia się doświadczeniem i pierwszymi wnioskami.
– Znamienita większość placówek POZ, która podpisała umowę na opiekę koordynowaną należy do Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. Podjęliśmy naprawdę spory wysiłek, aby przedstawić lekarzom zalety i wyzwania we wdrożeniu opieki koordynowanej, ale to temat wciąż otwarty. Konferencja będzie więc doskonałą okazją do tego, aby porozmawiać o bieżących wyzwaniach w opiece nad pacjentem, ale również wymienić się pierwszymi doświadczeniami z wdrożenia opieki koordynowanej – mówi Tomasz Zieliński, Prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, Wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Dodaje również, że uczestników kusi nie tylko dobrze przygotowany program, ale i paneliści.
Jaka będzie tematyka konferencji?
Wydarzenie zaplanowano tak, aby omówić wszystkie najważniejsze aspekty funkcjonowania placówek POZ, nie tylko w kontekście stricte medycznym, ale również systemowym. Nie zabraknie więc dyskusji o rozwiązaniach z zakresu e–zdrowia, a przy tym także o odpowiednim zabezpieczaniu danych osobowych pacjentów. Federacja Porozumienie Zielonogórskie przyjęła w grudniu ubiegłego roku pierwszy w ochronie zdrowia „Kodeks postępowania dotyczącego ochrony danych osobowych przetwarzanych w małych placówkach medycznych”. Celem usystematyzowania tej wiedzy zorganizowano podczas konferencji panel o podobnej tematyce. O zasadach bezpiecznego przechowywania danych osobowych opowiedzą przedstawiciele departamentu cyberbezpieczeństwa z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz NASK.
Lekarze rodzinni będą mogli wysłuchać praktycznych wykładów na temat najczęściej występujących obecnie schorzeń, a tym bez wątpienia jest cukrzyca czy choroby serca. Te drugie są szczególnie istotne dla lekarzy rodzinnych, bo poza ścieżką kardiologiczną w opiece koordynowanej w życie wchodzi Krajowa Sieć Kardiologiczna, której lekarze rodzinni są ważną częścią.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli także posłuchać o antybiotykooporności, która stanowi istotne wyzwanie w prowadzeniu chorych. Drugi dzień konferencji poświęcony będzie w dużej mierze opiece koordynowanej. W tym celu w wydarzeniu udział weźmie prof. Agnieszka Mastalerz – Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.
Ważnym punktem wydarzenia będzie udział Adama Niedzielskiego – Ministra Zdrowia, który opowie o perspektywach w rozwoju POZ i podsumuje dotychczasowe działania we wdrażaniu opieki koordynowanej. Prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych nie ma wątpliwości, że konferencja będzie na wyjątkowo wysokim poziomie merytorycznym. – Jesteśmy zaszczyceni, że tak znamienici goście zaszczycą nas swoją obecnością i bez wątpienia znacząco podniosą poziom merytoryczny konferencji. Zależało nam na tym, aby przekazać praktyczną wiedzę i dać uczestnikom wydarzenie szyte na miarę aktualnych potrzeb – dodaje Tomasz Zieliński. I wskazuje, że ogromne zainteresowanie konferencją to najlepszy dowód na to, że jest ona potrzebna i jest odpowiedzią na oczekiwania lekarzy rodzinnych.
Co z tego wyniknie dla pacjenta?
Konferencje naukowe w medycynie służą przede wszystkim wymianie doświadczeń, dzieleniu się najnowszymi odkryciami i podnoszeniu wiedzy na ich temat. W przypadku medycyny rodzinnej niekwestionowaną rewolucją jest opieka koordynowana, która jest na etapie wdrażania, a której poświęcono sporo uwagi podczas kwietniowej konferencji. Lekarze biorący udział w wydarzeniu mają więc szansę wrócić do swoich pacjentów bogatsi o wiedzę czy praktyczne wskazówki służące ulepszaniu codziennej opieki nad chorymi.

 

Komentarz (1)

Zdrowa Wielkanoc? To jest możliwe. Lekarze POZ radzą, jak to zrobić.

Kategoria: Nowości Utworzono: 06 kwiecień 2023
  • Drukuj

Informacja prasowa 5.04.2023 r.

Zdrowa Wielkanoc? To jest możliwe. Lekarze POZ radzą, jak to zrobić. 
Tradycja ponad wszystko, na Wielkanocnym stole także. A to dla wielu z nas może oznaczać niestrawność, zgagę, problemy z żołądkiem. Jemy za dużo i za tłusto. Nie odchodzimy od stołu przez dwa dni. A wystarczyłoby choć trochę odchudzić nasze tradycyjne przepisy, zachować umiar i ruszyć się na rodzinny spacer.
Najpierw żurek z białą kiełbasą i domowa wędlina od wujka. Do tego śledź z cebulką w śmietanie i faszerowane jajka z pieczarkami i w majonezie. Warzywa? Oczywiście, że są. Sałatka jarzynowa z ...majonezem.  Potem już tylko kawa i deser – babka, makowiec i serniczek, no i mazurki.  Z czekoladą i kajmakiem. Tak wygląda tradycyjne, polskie, Wielkanocne śniadanie. Po nim podobnie bogaty obiad i kolacja. To dzień pierwszy, po którym następuje kolejny. Tylko na ogół w innym domu – u cioci, siostry, znajomych. Trudno nie nazwać tego obżarstwem i trudno wyjść z tego bez uszczerbku na zdrowiu. 
Prostą receptę na zdrowszą Wielkanoc podaje Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Porozumienia Zielonogórskiego. 
O tym, że jedzenie jest nieodłączną częścią każdych polskich świąt, wiemy. Rodzinne biesiadowanie jest wpisane w polską tradycję. Ale czy musi być na stole tak dużo wszystkiego i do tego zatopionego w majonezie i maśle? 
– Nie musi, ale apele nie skutkują. Tradycja bierze górę nad rozsądkiem i umiarem – mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Porozumienia Zielonogórskiego, dietetyczka. Nawet świadomi ludzie na propozycję podania na Wielkanocny stół chudszych potraw lub innych, np. wegetariańskich pasztetów – oburzają się i zasłaniają właśnie tradycją. A przecież może być nadal bardzo smacznie, zdrowiej, choć inaczej. Do jarzynowej sałatki można dodać majonez zmieszany z jogurtem albo majonez light lub wegański. Jest smaczny i nie zmienia smaku potrawy. Na stole więcej można podać sałatek, np. ugotowany na półtwardo brokuł z jajkiem, pomidorkami koktajlowymi, szczypiorkiem lub koperkiem i też polany chudszym majonezem. Pasztet? Nie musi być mięsny i niestety dość tłusty. Można upiec bez mięsa i wiele osób nawet nie zauważy, że jest inny. Dużo przepisów jest z soczewicy, fasoli, ale są też z kalafiora czy selera. Wystarczy ugotować – bez obierania! – dużego selera i marchewkę. Potem warzywa obrać, rozdrobnić i dodać namoczoną suchą bułkę i jajka z dodatkiem przypraw takich jak do pasztetu. Upiec w keksówce i gotowy do podania, np. z żurawiną – proponuje Joanna Zabielska-Cieciuch. 
I kolejna rada – nie jeść wszystkiego na raz. Nie trzeba podczas jednego posiłku próbować wszystkiego, co postawiono na stole. Można dawkować sobie tę przyjemność jedzenia i nie dać się namówić na kolejny serniczek do trzeciej tego dnia kawy, oczywiście ze śmietanką. Mamy czas – możemy jeść wolno, spokojnie, nie spiesząc się, jak na co dzień. Warto delektować się tym, co na stole, biesiadować. I mimo wszystko pamiętać, że jedna łyżka tradycyjnej sałatki z majonezem to ok. 70 kalorii. I nie zapominajmy o piciu wody. Wielkanoc z tego nie zwalnia. Co najmniej 2-2,5 litra wody dziennie. To pomoże strawić ciężkostrawne świąteczne potrawy. 
Ale to, co może nas uratować przed przejedzeniem, ale przede wszystkim przed złym samopoczuciem – to ruch, aktywność, spacer, wycieczka za miasto lub chociaż do parku.
– Po każdym posiłku warto wstać od stołu i się poruszać. Bez względu na pogodę wyjść na spacer, do ogródka. Nasi dziadkowie mieli różne zabawy na powietrzu, inne w każdym regionie – turlanie jajek z górki, chowanie ich w ogrodzie czy obejściu i szukanie, malowanie jaj czy bitwy jajeczne. I to zabawy wspólne – dla dziadków i wnuków. Wszystko po to, by być razem, ale aktywnie – wylicza lekarka.  

 

Komentarz (0)

Więcej artykułów…

  • Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie
  • Byłem przeciwnikiem opieki koordynowanej, ale zmieniłem zdanie
  • Brak chętnych do szczepienia się przeciwko covid-19
  • Opieka koordynowana w POZ. Jak to wygląda na Podlasiu?
  • Lekarz jest od leczenia

Strona 13 z 98

  • Poprzedni artykuł
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Następny artykuł
  • koniec

Najcześciej czytane

  • Dieta w przewlekłej niewydolności nerek
  • Choroba zimnych aglutynin
  • Drżenia - problem szerszy niż parkinsonizm
  • SOMA, PSYCHE I POLIS
  • Przewlekła niewydolność krążenia
  • Strona główna
  • Nowości
  • Choroba zimnych aglutynin
  • Komunikaty
    • Komunikaty LZLR-P
    • Komunikaty PZ
  • Nowości
  • Związek
    • Przyłącz się!
    • Stanowiska Związku
    • Składki
    • Szkolenia
    • Ankiety
    • Porady prawne
    • Oferty/zniżki
    • Poczta przez WWW
    • Webinary
  • Przychodnie
    • 1
      • Powiat Bialski
      • Powiat Biłgorajski
      • Powiat Chełmski
      • Powiat Hrubieszowski
      • Powiat Janowski
      • Powiat Krasnostawski
      • Powiat Kraśnicki
      • Powiat Lubartowski
      • Powiat Lubelski
      • Powiat Łęczyński
    • 2
      • Powiat Łukowski
      • Powiat Opolski
      • Powiat Parczewski
      • Powiat Puławski
      • Powiat Radzyński
      • Powiat Rycki
      • Powiat Świdnicki
      • Powiat Tomaszowski
      • Powiat Włodawski
      • Powiat Zamojski
  • Forum
  • Pliki
  • Projekty unijne
    • Projekt 2.16 - monitorowanie legislacji
    • Projekt 5.1 - RZS
    • Projekt 5.2 - szkolenia kadr
    • Projekt 10.3 - borelioza
    • Projekt 9.6 - Wsparcie zdrowego i aktywnego starzenia się
    • Projekt - Nowe kształcenie EUST
  • Kontakt

Skontaktuj się z nami

Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin

  • 81 748 47 88
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Znajdź nas na Mapie Google
 

dotpay logo   Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay

Na górę strony ^ | + powiększ | - pomniejsz | zresetuj
© Wszelkie prawa Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców
Nowości
  • Komunikaty
    • Komunikaty LZLR-P
    • Komunikaty PZ
  • Nowości
  • Związek
    • Przyłącz się!
    • Stanowiska Związku
    • Składki
    • Szkolenia
    • Ankiety
    • Porady prawne
    • Oferty/zniżki
    • Poczta przez WWW
    • Webinary
  • Przychodnie
    • 1
      • Powiat Bialski
      • Powiat Biłgorajski
      • Powiat Chełmski
      • Powiat Hrubieszowski
      • Powiat Janowski
      • Powiat Krasnostawski
      • Powiat Kraśnicki
      • Powiat Lubartowski
      • Powiat Lubelski
      • Powiat Łęczyński
    • 2
      • Powiat Łukowski
      • Powiat Opolski
      • Powiat Parczewski
      • Powiat Puławski
      • Powiat Radzyński
      • Powiat Rycki
      • Powiat Świdnicki
      • Powiat Tomaszowski
      • Powiat Włodawski
      • Powiat Zamojski
  • Forum
  • Pliki
  • Projekty unijne
    • Projekt 2.16 - monitorowanie legislacji
    • Projekt 5.1 - RZS
    • Projekt 5.2 - szkolenia kadr
    • Projekt 10.3 - borelioza
    • Projekt 9.6 - Wsparcie zdrowego i aktywnego starzenia się
    • Projekt - Nowe kształcenie EUST
  • Kontakt